(Illustrasjonsfoto: Yayimages.com)

Musikk er bra for samarbeidet

Mange butikker og restauranter spiller musikk for å øke salget. Nå viser det seg også at musikk kan gjøre samarbeidet på arbeidsplassen bedre.

Publisert

Kevin Kniffin, forsker i antropologi og lærer ved Charles H. Dyson School of Applied Economics, har ledet en studie der studenter fått utføre ulike typer øvelser samtidig som de har lyttet til musikk, skriver det svenske arbeidsmiljømagasinet Arbetsliv. En gruppe fikk høre på lystig musikk og en annen på støyende og disharmonisk musikk. En tredje kontrollgruppe utførte oppgavene uten musikk til arbeidet i det hele tatt.

Mer samarbeidsvillige

Resultatet viser at de som jobbet i gruppen som fikk høre glad musikk, ble mer samarbeidsvillige og mindre fokusert på seg selv, sammenliknet med begge de to andre gruppene.

– Vår studie viser at butikkinnehaverne ikke bare skal tenke på hvilken effekt musikken har på kundene, men også hvilken virkning den har på de ansatte, sier Kevin Kniffin i en kommentar.

"Walking on sunshine" med Katrina and the Waves og "Yellow Submarine" med Beatles er noen eksempler på lystige låter som forskerne spilte for studentene i eksperimentet.

(arbetsliv.se)

Powered by Labrador CMS