Grønne-planter-CB6010274

Sett ditt personlige preg på kontoret

Hvis du har planter på kontoret og kan dekorere det som du vil, så blir du både mer effektiv og mer kreativ.

Publisert

(Ill. foto: Colourbox.com)

Dette skriver forskning.no, som viser til den britiske forskeren Craig Knight. Knight er psykolog og forsker ved Exeter-universitetet i Storbritannia. Han har doktorgraden sin på de psykologiske sidene av arbeidsplassens utforming. Forskeren går hardt ut mot bedrevitende ledere:

– Så snart et firma vokser til en viss størrelse, la oss si rundt 20 mennesker, så er det plutselig noen som mener at de vet bedre enn alle andre hvordan skrivebordene skal plasseres, hvor mennesker skal sitte og hvilke prosesser som skal gjennomføres, sier han til den britiske avisen Daily Mail.

Kontorpsykologi

Knight bruker egen forskning for å begrunne bredsiden mot skrivebordsbedreviterne, som han ser på som ledere som er overbeviste om sin egen fortreffelighet uten egentlig å ha noen grunn til å være det:

– Dette har ikke noen som helst gunstig innflytelse på virksomheten. Avgjørelser om kontorplassen bør tas av dem som arbeider akkurat der, sier han.

Hans forskning viser at når de ansatte får planter på kontoret og får anledning til å ta beslutningene selv, så øker det velværet som de føler med 47 prosent. Kreativiteten øker med 45 prosent, og produktiviteten med 38 prosent, ifølge undersøkelsen.

Innflytelse beriker

– Prosesser som konsentrerer seg om å fjerne alt som ikke ses på som noe som bidrar til produksjonen – for eksempel planter, kunst, suvenirer og barnetegninger – gir et psykologisk utarmet kontormiljø. Når dette miljøet berikes, omtrent med hva som helst, blir de ansatte mer psykologisk engasjert. Dermed er de lykkeligere og yter mer, sier Craig Knight.

– Å gi mennesker innflytelse over hvordan arbeidsstedet deres fremstår, øker følelsen av kontroll, og skaper enda mer økning i produktiviteten, sier han.

(forskning.no)

Hold deg oppdatert med vårt gratis nyhetsbrev som sendes ut en gang i uka! Abonnér på HMS-magasinet, og få seks utgaver i året!

"
Powered by Labrador CMS