Arbeidsminister Hanne Bjurstrøm. (Foto: Jan Tveita)
FNs arbeidsorganisasjon ILO har tatt initiativet til denne dagen der arbeidsmiljøet globalt settes på dagsorden. Arbeidsminister Hanne Bjurstrøm åpnet konferansen foran en fullsatt sal i Oslo Kongressenter. Arbeidsministeren informerte om den nye stortingsmeldingen om arbeidsmiljø som skal offentliggjøres i nærmeste fremtid. Det er første gang arbeidsmiljøet vies en egen stortingsmelding, og aldri før er det utført en så omfattende kartlegging av forholdene i norsk arbeidsliv.
Nordmenn tilfreds
Norge kommer positivt ut i de fleste målinger som dreier seg om arbeidsmiljø. Ni av ti norske arbeidstakere er fornøyd med jobben, og de fleste har en arbeidskontrakt og en arbeidstid som er godt tilpasset familielivet. De fleste mener også at de har muligheter til å påvirke sin egen arbeidssituasjon.
Jobb og fritid
Selv om norske arbeidstakere ligger på topp med hensyn til å bli kontaktet av arbeidsgiver utenom arbeidstiden, jobber flertallet av oss ikke i et grenseløst arbeidsliv, slik det ble spådd for ti år siden. Dette gjelder bare et mindretall. De fleste av oss har faste arbeidstider og en fast arbeidsplass å gå til.
Fortsatt utfordringer
Men alt er ikke bare fryd og gammen, ifølge ministeren. Deler av norsk arbeidsliv lever fremdeles under forhold som ikke er i overensstemmelse med arbeidsmiljøloven, vår viktigste lov på dette området. Sosial dumping har fått mye oppmerksomhet, og det er flere bransjer som er problematiske. Bjurstrøm nevnte renhold, bygg, hotell og restaurant og transport som eksempler. For å rydde opp i de problematiske bransjene er trepartsprogrammene lansert. Renholdsbransjen er først ute med å iverksette trepartsprogrammet.
Men dårlige arbeidsforhold rammer ikke bare utenlandske arbeidstakere i Norge, understreker arbeidsministeren. De er mange som jobber under dårlige arbeidsforhold med til dels høy ulykkesrisiko uten å være arbeidsinnvandrere. Fellestrekk for disse er lav utdanning, liten yrkeserfaring og ingen tilknytning til fagorganisasjoner.
IA-avtalen
IA-avtalen blir også tema i den nye stortingsmeldingen. IA-arbeidet må følges opp med systematisk HMS-arbeid for å øke deltakelsen i arbeidslivet. Stortingsmeldingen vil også inneholde et eget kapittel om HMS i oljevirksomheten, der vi nylig har vært vitne til alvorlige hendelser både nasjonalt og internasjonalt.
– Gjenreis respekten for alt arbeid, lød parolen fra arbeidsministeren.
For mer om Verdensdagen for godt arbeidsmiljø, besøk Stamis nettsider.